"

Lotnisko Kraków Balice
Kraków - Berlin

Tanie Bilety Lotnicze

Rezerwuj tanio, szybko i bezpiecznie. Sprawdź najlepsze oferty.

W naszej ofercie znajdują się bilety lotnicze wszystkich linii lotniczych na wszystkie możliwe loty i kierunki lotnicze. Najlepsze oferty, zniżki, promocje na bilety lotnicze dostępne są u nas przez cały rok. Bilety można rezerwować online, korzystając z bezpiecznych i sprawdzonych transakcji.

Szukasz najlepszych ofert na bilety lotnicze?
Dobrze trafiłeś. U nas zrobisz pierwszy krok by rozpocząć udaną podróż!

Tanie Bilety Lonicze

Sprzedaż Biletów Online

Najlepsze oferty

Lotnisko Kraków Balice

Promocje i zniżki

Tanie Linie Lotnicze

Tanie Bilety Lotnicze - Rezerwuj, zarządzaj, podróżuj!

Lotnisko w Krakowie. Bilety lotnicze do Berlina

Miasta często odwiedzane przez turystów – Berlin

Połączenia z Lotniska Kraków Balice do miasta BERLINA jest możliwe za pośrednictwem linii lotniczej – Air Berlin.


Poniżej postaramy się państwu przybliżyć historię, podział administracyjny, inormacje ogólne dotyczące Berlina, a także zabytki na ktore warto zwrócić uwagę będąc w tym pięknym mieście.

HISTORIA BERLINA:

Berlin jest największym miastem Niemiec a od 1991 roku jest ich stolicą, na prawach kraju związkowego (das Bundesland). Miasto zostało założone w XII wieku jako maleńka osada rybacka, zaś od 1486 roku stało się miejscem stałego zamieszkania wyborców książąt Brandenburgii. Z tego okresu zachowały się cieszące się po dziś dzień liczne zabytki takie jak: Pałac Charlottenburg z usytuowanym na środku pomnikiem Fryderyka William (Wielkiego Elektora) na koniu. Ogromy wpływ na architekturę miasta mieli architekci: Karl Friedrich Schinkel i Andreas Schlüter. W historii Berlina można wyróżnić przynajmniej 3 bardzo znaczące wydarzenia:
1) dramatyczna walka III Reszy przed natarciem wojsk ZSRR – 16 kwietnia 1945 roku, która ostatecznie skończyła się upadkiem miasta
2) podział Niemiec w 1961 roku na 2 państwa: RFN (Republikę Federalną Niemiec) i NRD (Niemiecką Republikę Demokratyczną) (podział Berlina na część zachodnią i wschodnią – przejściami granicznymi), czego symbolem było wzniesienie muru berlińskiego (obalonego dnia 9 listopada 1989 roku)
3) zjednoczenie Niemiec, czyli przyłączenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej z Berlinem Zachodnim do Republiki Federalnej Niemiec, które ostatecznie nastąpiło 3 października 1990 roku
Aby uczcić połączenie Niemiec oraz upamiętnić charakterystyczne miejsca, Potsdamer Platz (największe i najruchliwszy plac w centralnym Berlina), Leipziger Platz (ośmiokątny plac, na wschód od Potsdamer Platz) oraz Pariser Platz (plac Paryski to kwadratowy plac mieszczący się po wschodniej stronie Bramy Brandenburskiej) – został przekształcony w największy plac budowy w Europie. Z biegiem lat Berlin stawał się coraz bardziej wyrazistym miastem, a miało to związek z rozwojem życia kulturalnego i rozrywkowego, powstaniem m.in. największego w Europie kompeksu muzeów Stiftung Preußischer Kulturbesitz (Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury), kompleks kinowy wokół placu imienia Marleny Dietrich (Marlene-Dietrich-Platz), kilka oper (m.in. Deutsche Oper Berlin), wiele publicznych i prywatnych galerii i wiele innych obiektów.

INFORMACJE OGÓLNE:

Powierzchnia: 891,85 km2
Położenie: 52° 31′ 07 ” N, 13° 24′ 30” E, we wschodniej części Niemiec, nad rzekami: Sprewą i Hawelą oraz ich dopływami, pomiędzy płaskowyżami Barnim i Teltow, około 70 km od polskiej granicy
Wysokość: 34 – 115 m n.p.m.
Liczba ludności: blisko 3,5 mln osób

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY:

Od 1 stycznia 2001 zmienił się podział administracyjny miasta Berlina, liczbę dzielnic (Bezirk) zredukowano z dotychczasowych 23 do 12, oraz na kilka części miasta zwanych poddzielnicami (Ortsteile).
Dzielnice w Berlinie (w nawiasach podany jest ich ,,wcześnieszy” podział): Charlottenburg-Wilmersdorf (Charlottenburg, Wilmersdorf), Friedrichshain-Kreuzberg, Lichtenberg (Lichtenberg, Hohenschönhausen), Marzahn-Hellersdorf (Marzahn, Hellersdorf), Mitte (Mitte, Tieregarten, Wedding), Neukölln, Pankow (Pankow, Prenzlauer Berg, Weißensee), Reinickendorf, Spandau (Friedrichshain, Kreuzberg), Steglitz-Zehlendorf (Steglitz, Zehlendorf), Tempelhof-Schöneberg (Tempelhof, Schöneberg), Treptow-Köpenick (Treptow, Köpenick).
Poddzielnice: Bernau bei Berlin, Erkner, Falkensee, Hennigsdorf, Königs Wusterhausen, Ludwigsfelde, Oranienburg, Potsdam, Teltow, Velten.

Za co warto odwiedzić Berlin, czyli – ZABYTKI:

BRAMA BRANDENBURSKA (Brandenburger Tor)
Brama Brandenburska to najbardziej charakterystyczny i symboliczny zabytek stolicy Niemiec. Brama z pięcioma przejazdami (nieco szerszą środkową) oraz dwoma przybudówkami (w których stoją rzeźby boga wojny – Marsa, chowającego miecz do pochwy oraz boginię ognia sztuki, rzemiosła, mądrości, nauki i literatury czyli Minerwę z lancą) wzorowana jest na budowlach ateńskich. Po obu stronach Bramy Brandenburskiej mieści się sześć – wysokich na 15 metrów – kolumn w stylu doryckim z jońskim rowkowaniem. Górny element bramy (tzw. attyka) oraz filary udekorowane są relikwiami prezentującymi m.in. czyny Herkulesa. Wzory posągów zostały zaprojektowane w 1792 roku przez niemieckiego rzeźbiarza, grafika, malarz i reprezentanta klasycyzmu Johanna Gotfryda Schadowa. Oryginalny figura boga wojny została wykonana przez niemieckiego rzeźbiarza Carla Friedericha Wichmanna, zaś posąg Minerwy przez Johana Daniela Metzlera. Obie statuy uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej, ponowna rekonstrukcja została wykonana na przełomie lat 1951 – 1952 m.in. przez Kranolda. Apogeum Bramy jest mierząca 5 metrów miedziana rzeźba, przedstawiająca boginię zwycięstwa i chwały – Wiktorię, kierującą wozem zaprzężonym w cztery konie (tzw. kwadrygę). Brama ta stanęła w miejscu symbolicznym, w miejscu w którym zebrało się tysiące osób zamieszkujących dotąd podzielone murem berlińskim RFN i NRD, ale od 1989 roku połączone, sprzymierzone i zjednoczone Niemcy.

CZERWONY RATUSZ (Rotes Rathaus)
Neorenesansowy, wybudowany z czerwonej cegły (stąd nazwa – ,,czerwony”) Ratusz został wybudowany na przełomie lat 1861 – 1869. Ratusz wzniesiony został zgodnie z projektem Hermann Friedrich Wasemanna, który naszpikował obiekt wieloma cechami stylu północnowłoskiego późnego renesansu. Budynek usytuowany jest w dzielnicy Mitte i przez większość czasu sprawował rolę ratusza miejskiego oraz stanowił siedzibę władz lokalnych. Od roku 1946 (zimna wojna) był siedzibą – Berlina Wschodniego, zaś po zjednoczeniu Niemiec stał się siedzibą – całego Berlina.
Adres ratusza:
Rathausstrasse
10178 Berlin (Mitte)

MUZEUM BERGGRUENA (Museum Berggruen)
Muzeum Berggruena gromadzi prywatne zbiory jednego z największych europejskich kolekcjonerów dzieł sztuki – Heinza Berggruena. Można tu podziwiać dzieła sztuki malarskiej oraz rzeźbiarskiej, autorstwa wybitnych artystów, przedstawicieli klasycznego modernizmu. W zasobach tej pokaźnej kolekcji można podziwiać dorobek artystyczny: Pabla Picassa, Braque’a, Alberto Giacomettiego, Paula Klee, Laurensa i Henriego Matisse’a. Muzeum to mieści się w tzw „zachodnim domu Stülera”, naprzeciw Pałacu Charlottenburg, poniżej znajdą Państwo dokładny adres do tego znamienitego muzeum.
Adres Muzeum Berggruena:
Schloßstr 1, 14059 Berlin Gatow, Kreisfrei, Berlin
Tel: (0) 30 266 42 42 42
E-mail: museum-berggruen@smb.spk-berlin.de

MUZEUM FOTOGRAFII, FUNDACJA HELMUTA NEWTONA (Museum für Fotografie, Helmut Newton Stiftung)
Muzeum fotografii zostało otwarte (w darze dla miasta) w 2004 roku i gromadzi twórczość artystyczną światowej sławy fotografa Helmuta Newtona. Muzeum i Fundacja Helmuta Newtona znajdują się w tym samym budynku, niedaleko berlińskiego ZOO. Helmut Neustädter urodził się w 1920 i dwu-kilkakrotnie (w przeciągu 14 lat) zmienia adres zamieszkania (Berlin-Schöneberg, Berlin – Halensee). W latach 1936 – 1938 odbywa staż z portretem u fotografa mody – Yva (Else Simon) w Berlinie-Charlottenburgu. W 1938 roku znajduje pracę w Singapurze w „Singapore Straits Times”, a już dwa lata później jest żołnierzem w australijskiej armii (gdzie służy pięć lat). W 1948 roku żeni się z aktorką australijskiego pochodzenia June Brown. W 1956 roku podpisuje kontrakt w amerykańskim magazynie Vogue. W 1961 roku osiedla się w Paryżu, w dzielnicy Marais, tam też pracuje dla francuskiego Vogue’a, oraz sporadycznie fotografuje dla brytyjskiego Vogue i Queen. Od 1964 do 1966 jest twórca artykułów dla francuskiego magazynu Elle. W 1966 roku ponownie odnawia kontrakt z nowym redaktorem naczelnym francuskiego Vogue – Francine Crescent. W 1971 roku artysta przechodzi zawał serca, dlatego też zmniejsza tempo pracy. Mimo pogorszenia się stanu zdrowia Helmut Netwton w 1975 ukazuje swoje pierwsze solowe wystawy (w paryskiej Galerii Nikon), które odnoszą komercyjny sukces. W 1976 odbywa się publikacja pierwszego tomu fotografii Newtona – White Women. Czternaście lat później otrzymuje stypendium “Grand prix national de la photographie”, w 1992 nagrodę „Officier des Arts et Lettres Sciences” w Monako, a w 1996 wyróżnienie nadane przez francuskie Ministerstwo Kultury „Commandeur de L’Ordre des Arts et Lettres”. W 2003 uzyskane zostaje oficjalne porozumienie w kwestii powstania Fundacji Helmuta Newtona – Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury (Stiftung Preußischer Kulturbesitz). W 2004 roku ma miejsce oficjalne otwarcie Fundacji Helmuta Newtona, tuż po jego śmierci. Od lat siedemdziesiątych Newton był najlepiej opłacanym oraz najbardziej rozchwytywanych światowym fotografem, który zrewolucjonizował swym erotycznym stylem fotografię (jego dzieła odróżniały sadomasochistyczne i fetyszystyczne podteksty). Helmut Newton był światowej sławy fotografem mody i reklamy, ale także portrecistą i autorem aktów. Prezentowane w Muzeum wystawy zawiera istotną część artystycznego dorobku fotografa, dzięki niej można nie tylko podziwiać kontrowersyjne, nietuzinkowe fotografie, kompozycje obrazu, scenerie, ale także w pewien sposób ,,poznać” mistrza fotografii (a to za sprawą przedmiotów osobistych, które także stanowią ekspozycję wystaw). Wypracowany styl artysty budzi u niektórych wiele kontrowersji, jednak innowacyjność i wyróżnienie się czymś innym zawsze wiązało się, wiąże i wiązać będzie z grupą zwolenników i przeciwników. Dlatego też będąc w Berlinie warto wybrać się do muzeum i wydać swoją własną opinię na temat twórczości Helmuta Newtona.
Adres Muzeum Fotografii (Museum für Fotografie), Fundacja Helmuta Newtona (Helmut Newton Stiftung):
Jebensstrasse 2, D – 10623 Berlin, Germany
Tel.: +49 30 3186 4856
Fax: +49 30 3186 4855
E-mail: info@helmut-newton-foundation.org
Oficjalna strona internetowa: www.helmutnewton.com

MUZEUM ŻYDOWSKIE W BERLINIE (Jüdisches Museum):
Budynek muzealny został wzniesiony według projektu Daniela Libeskinda, na wzór rozerwanej gwiazdy Dawida (niezwykle symbolicznej dla religii żydowskiej). Otwarte w 2001 roku muzeum jest swoistym pomnikiem – pełnego zrządzeń losu – życia narodu żydowskiego w Niemczech od średniowiecza aż po dziś dzień. Nowoczesna srebrzyście połyskująca architektura gmachu muzealnego prezentuje żydowską kulturę oraz niemiecko-żydowską historię. Zasoby muzealne poruszają zwiedzających i skłaniają do refleksji.
Muzeum Żydów w Berlinie:
Lindenstraße 9-14, 10969 Berlin Linde 9-14, 10969 Berlin
Tel: +49 (0)30 259 93 300
Fax: +49 (0)30 259 93 409
E-mail: info@jmberlin.de

NIEMIECKIE MUZEUM HISTORYCZNE (Deutsches Historisches Museum, DHM)
Niemieckie Muzeum Historyczne zostało utworzone w 1987 przez ówczesnego kanclerza RFN – Helmuta Kohla a także burmistrza Berlina Eberharda Diepgena jako symbol uczczenia 750-tej rocznicy założenia miasta Berlina. Muzeum usytuowane jest w Zeughaus, w najstarszym budynku mieszczącym się w Alei pod Lipami (Unter den Linden) w centralnej dzielnicy Berlina – Mitte. Budynek został rozbudowany w 2004 roku zgodnie z projektem amerykańskiego architekta chińskiego pochodzenia Ieoh Ming Pei, a w 2006 odrestaurowano Zaughaus. Ważnym wydarzeniem w budynku Muzeum Historyczne była podpisana w 2007 roku Deklaracja berlińska. Muzeum to prezentuje przekształcenia i napięcia jakie miały miejsce w poszczególnych okresach historii Niemiec w kontekście międzynarodowym oraz historyczno – kulturowe związki z państwami ościennymi. Uzupełnieniem programu wystaw stałych są imprezy, wystawy czasowe.
Adres Niemieckiego Muzeum Historycznego:
Unter den Linden 2; 10117 Berlin
Tel.: +49 (0)30 20 30 44 44
Fax: +49 (0) 20 30 45 43
Email: info@dhm.de
Oficjalna strona internetowa: www.dhm.de

NOWA SYNAGOGA W BERLINIE (Neue Synagoge in Berlin)
Synagoga berlińskiej gminy żydowskiej mieści się w Berlinie w dzielnicy Spandauer Vorstadt, przy Oranienburger Strasse. Synagoga ta została wybudowana na przełomie lat 1859 -1866, wg projektu Eduarda Knoblaucha i Friedricha Augusta Stulera. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku podczas nocy kryształowej (w czasie której dokonano ,,oczyszczenia” hitlerowskich Niemiec z innych narodów – z naciskiem na narodowość żydowską) synagoga została spalona, jednak jej solidna konstrukcja przetrwała. Długi czas po zakończeniu wojny synagoga ,,stała” w ruinie, dopiero w latach 80- tych zajęto się jej odbudową. Po dziś dzień synagoga służy wiernym, jest także siedzibą instytucji trudniącej się ożywianiem kultury żydowskiej w Niemczech – Stiftung Neue Synagoge – Centrum Judaicum.
Adres Synagogi w Berlinie (Synagoge in Berlin):
Rykenstrabe 53
Tel.: Tel.: (0) 30 88 02 81 24
E-mail: info@berlin-juedisch.de
Oficjalna strona internetowa: www.berlin-juedisch.de

PAŁAC NA PAWIEJ WYSPIE (Schloss Pfaueninsel)
Na przełomie lat 1787 – 1792 Fryderyk Wilhelm II kazał wybudować (niedaleko pałacu Charlottenburg) w Nowym Ogrodzie nad brzegiem Jeziora Świętego w Poczdamie – Pałac Marmurowy. Z pałacu otoczonego parkiem krajobrazowym rozpościerał się wspaniały widok na jedną z wysp na Haweli – Pawią Wyspę (zwaną Ostrowem Króliczym), usytuowaną w południowo – zachodnim Berlinie (dzielnicy Steglitz-Zehlendorf). Końcem XVIII wieku na dotąd niezagospodarowanej wyspie Fryderyk Wilhelm II wybudował pałacyk (Pałac na Pawiej Wyspie), który był letnią rezydencją królów pruskich. Pałac to swego rodzaju biała dwupiętrowa (trzecie piętro naznaczone jedynie dzięki nieukończonym oknom) bryła, która znosi się między dwoma okrągłymi wieżami zespolonymi mostem. Konstrukcja obiektu odwołuje się do malarskiego szkicu Gondelhaus. Pierwowzór pałacu zbudowany został z drewna pod kierunkiem Johanna Gottlieba Brendela, jednak w 1807 roku materiał ten zastąpiono żelazną konstrukcją. W roku 1979 budowa Schloss Pfaueninsel został a zakończona, w tym też roku zmarł król. Od 1840 roku obiekt został niezamieszkany, zaś pierwotne wyposażenie pałacu zachowało się po dzień dzisiejszy. W 1990 roku Pałac na Pawiej Wyspie został wpisany do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Adres Pałacu na Pawiej Wyspie:
Nikolskoer Weg
14109 Berlin

PAŁACYK MYŚLIWSKI GLIENICKE (Jagdschloss Glienicke)
Pałacyk myśliwski Glienicke znajduje się w Berlinie w dzielnicy Wannsee. Pałacyk wybudowany został w 1682 roku na rozkaz elektora brandenburskiego i księcia pruskiego – Fryderyka Wilhelma I. Berliński pałacyk był często rekonstruowany, ostateczny neorenesansowy charakter uzyskał w 1889 roku i taki wygląd ma po dziś dzień. Pałacyk myśliwski Glienicke znajduje się w Berlinie w dzielnicy Wannsee. Pałacyk wybudowany został w 1682 roku na rozkaz elektora brandenburskiego i księcia pruskiego – Fryderyka Wilhelma I. Od 1939 roku Pałacyk był w posiadaniu Berlina. Po II wojnie światowej Pałacyk myśliwski pełnił funkcję ośrodka dla sierot, służył jako schronisko młodzieżowe, jako siedziba szkoły kadetów, a także był schronieniem dla wysiedlonych z dzielnicy Neubabelsberg mieszkańców Berlina. Berliński pałacyk był często rekonstruowany, ostateczny neorenesansowy charakter uzyskał w 1889 roku i taki wygląd ma po dziś dzień. W 1990 roku Jagdschloss Glienicke został wpisany do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Adres Pałacu myśliwskiego Glienicke:
Koenigstrasse 36 B
14109 Berlin – Wannsee

PRZEJŚCIE GRANICZNE W BERLINIE (Checkpoint Charlie)
Podczas zimnej wojny czyli okresu napięcia, rywalizacji politycznej oraz ideologicznej pomiędzy ZSRR i państwami socjalistycznymi a demokratycznymi państwami kapitalistycznymi pod wodzą USA istniało w Niemczech przejście graniczne oddzielające NRD i RFN – murem berlińskim. To jedno z najbardziej znanych wtedy przejść granicznych zwane oficjalnie (w NRD) – Zimmerstraße, przebiegało przez ,,serce” Berlina (na skrzyżowaniu ulicy Friedrichstraße z Zimmerstraße). Na przejściu granicznym od strony NRD obowiązywała ścisła kontrola wszystkich przekraczających granicę (którą mogli przejść obywatele wszystkich krajów z wyjątkiem obywateli niemieckich). Całkiem odmienna sytuacja panowała na przejściu od strony RFN, gdzie nie wszyscy przekraczający granicę byli sprawdzani. W roku 1991 armia amerykańska opuściła Checkpoint Charlie. W miejscu, w którym mieściło się przejście znajduje się legendarne Muzeum Checkpoint Charlie założone przez doktora Rainera Hildebrandta oraz będący atrakcją turystyczną – symboliczny punkt kontroli granicznej. Muzeum to dokumentuje historię: Berlina, podziału Niemiec, ofiar muru berlińskiego oraz ,,bariery” dla uchodźców.
Adres Muzeum Muru Berlińskiego (miejsce w którym znajdowało się przejście graniczne):
Friedrichstraße 43-45, 10969 Berlin Kreuzberg, Kreisfrei, Berlin
Tel.: +49 302 53 72 50
Fax.: +49 302 51 20 75
E-mail: info@mauermuseum.de
Oficjalna strona internetowa: www.mauermuseum.de

REICHSTAG (siedziba parlamentu)
Reichtag to budynek niemieckiego parlamentu (Bundestag). Siedziba powstała w latach 1884 – 1894 zgodnie z projektem niemieckiego architekta i przedstawiciela włoskiego neorenesansu Paula Wallota. W roku 1933 budynek uległ całkowitemu zniszczeniu na skutek pożaru, odbudowany został w latach 60-tych, zaś przebudowany i zmodernizowany w latach 1991 – 1999. Wprowadzone unowocześnienia umożliwiają zwiedzanie ekologicznej, szklanej kopuły (Glaskuppel) i podziwianie fascynującej architektury. Z budynku parlamentu można podziwiać dzielnicę rządową (Regierungsviertel), z zachwycającą budowlą urzędu Kancelerskiego (Bundeskanzleramt) na czele.

STADION OLIMPIJSKI (Olympiastadion)
Stadion olimpijski mieści się w Berlinie-Charlottenburgu. Obiekt powstał w 1916 roku w związku z mającymi odbyć się w Berlinie – Igrzyskami Olimpijskimi, które ostatecznie nie doszły do skutku z powodu wybuchu I wojny światowej. Pierwszy projekt stadionu sportowego opracował Otto March, zaś kolejny Werner March. Stadion został zakończony i oddany do użytku w 1939 roku. W trakcie II wojny światowej stadion został uszkodzony w małym stopniu, zaś po zakończeniu wojny służył za kwaterę wojsk brytyjskich. Stadion olimpijski byl wykorzystywany jako stadion lekkoatletyczny oraz jako stadion piłkarski. W 2006 roku na stadionie tym odbyło się sześć meczów Mistrzostw Świata. Po dokonanej odnowie przez firmę GMP pojemność obiektu wzrosła do 74 228 miejsc. W 2009 roku odbyły się tutaj Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata.
Adres Stadionu olimpijskiego:
Olympischer Platz 3
14053 Berlin

WIEŻA TELEWIZYJNA (Fernsehturm)
Wieża telewizyjna stoi na wschód od Alexanderplatz i jest jedną z najbardziej charakterystycznych i najwyższych budowli Berlina. Wieża została zbudowana w latach 1965 – 1969, zgodnie z projektem dwóch architektów: Hermanna Henselmanna i Jörga Streitparth. Wysokość wieży wynosiła 365 m, jej wielkość zwiększyła się o 3 metry, kiedy to w 1997 roku zainstalowano nową antenę. Na wysokości 203,8 m nad poziomem gruntu mieści się taras widokowy, zaś na wysokości 207,5 m znajduje się restauracja. Trzydziesto – minutowy powolny obrót kopuły umożliwia obejrzenie panoramy Berlina przy filiżance kawy albo herbaty. Na parterze budynku znajduje się wystawa obrazująca najwyższe budynki / wieże na świecie. Obiekt ten należy do Światowej Federacji Wielkich Wież (World Federation of Great Towers).
Adres wieży telewizyjnej (Fernsehturm):
TV Turm Alexanderplatz Gastronomiegesellschaft mbH, Panoramastraße 1A, D-10178 Berlin
Tel.: (0) 30 24 75 75 37
E-mail: info@tv-turm.de oder reservierung@tv-turm.de
Oficjalna strona internetowa: www.tv-turm.de

WYSPA MUZEÓW W BERLINIE (Museumsinsel Berlin – Museumskomplex):
W Berlinie znajduje się znany na całym świecie, największy (liczący pięć placówek) kompleks muzealny zwany Wyspą Muzeów (Museumsinsel Berlin – Museumskomplex). Kompleks mieści się w ścisłym centrum Berlina, między Szprewą a Kupfergraben. Wyspa muzeów ukazuje archeologiczne zbiory a także sztukę XIX wieku. Pierwszą budowlą na Wyspie Muzeów był budynek Starego Muzeum (Altes Museum), będący zasługą Karla Friedricha Schinkela, zgodnie z jego projektem opracowanym w 1830 roku. Po raz pierwszy ten berliński kompleks muzealny został udostępniony szerszej publiczności dzięki królowi Fryderykowi Wilhelmowi III. W 1859 roku wybudowano Nowe Muzeum (Neues Museum), w 1876 wzniesiono Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie), w 1904 powstało Muzeum im. Bodego (Bode-Museum), zaś w roku 1930 powstało Muzeum Pergamonu (Pergamon-Museum). Atrakcjami w:
– Starym Muzeum są antyczne posągi oraz obrazujący przepych starożytnego Egiptu popiersie Nefretete
– Starej Galerii Narodowej są obrazy i rzeźby z XIX wieku
– Muzeum im. Bodego są największe, światowe rzeźby
– Muzeum Pergamonu jest ołtarz pergamoński
Od 1999 roku ta swoista ,,wyspa skarbów” została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Wyspa Muzeów zachwyca zwiedzających także architekturą i wystrojem wnętrz.